Święto Patrona w naszej szkole

15 września br. w Gimnazjum nr 7 im. Sybiraków odbyła się uroczystość poświęcona naszym patronom. Grupa uczniów z wielkim zaangażowaniem przygotowała oraz przedstawiła krótki, ale jakże wzruszający, program artystyczny, którego reżyserkami były nauczycielki języka polskiego: p. Renata Ogielska oraz p. Sylwia Gumowska-Rak. Przepiękne wykonanie utworów muzycznych oraz przejmującą  recytację wierszy mogli podziwiać licznie przybyli goście. Podczas imprezy zostały również wręczone Odznaki Honorowe za Zasługi dla Związku Sybiraków. Uroczystość zakończyła miła niespodzianka, jaką szkoła przygotowała swoim drogim patronom. Otwarta została nowa galeria portretów Sybiraków oraz ich ulubionych miejsc w naszym mieście, która od teraz będzie ozdobą holu na 1. piętrze szkoły i stanie się czytelnym znakiem naszej jedności i solidarności.  Podziwianie fotografii dostarczyło wszystkim zebranym wielu wzruszeń i pozytywnych emocji. Z pewnością to spotkanie na długo pozostanie w pamięci wszystkich obecnych.

Dzień Sybiraka w naszym mieście

18 września 2017 r. uczniowie naszej szkoły reprezentowali młode pokolenie szczecinian  podczas uroczystości upamiętniającej ofiary agresji sowieckiej na Polskę. W 78. rocznicę tych tragicznych wydarzeń zebraliśmy się na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie, aby złożyć hołd bohaterom. Reprezentacja licznych pocztów sztandarowych oraz bardzo przejmujący występ młodej recytatorki – Inez Wilczewskiej – uczennicy naszej szkoły na pewno uświetniły i wzbogaciły to ważne spotkanie. Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się w podobnym lub liczniejszym jeszcze gronie, aby pielęgnować pamięć o historii naszego narodu i udowodnić, że wrażliwość młodych ludzi jest ogromną nadzieją na przyszłość.

Świadek Historii

18 lutego 2016 r. w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród honorowych „Świadek Historii”. Nagroda, ustanowiona

w 2009 r., jest przyznawana osobom zasłużonym dla historii kraju i jej upamiętnienia, które wspierają Instytut Pamięci Narodowej w realizacji ustawowej działalności edukacyjnej, naukowej i wydawniczej, organizują i włączają się w akcję popularyzowania historii. To wyróżnienie honorowe.

Nagrodzeni zostali:

1. Józef Pokoraw latach 1940–1946 zesłany wraz z rodziną na Syberię, obecnie członek Zachodniopomorskiego Związku Sybiraków, aktywny w działalności organizacji i na polu popularyzacji wiedzy o wydarzeniach, w których uczestniczył, m.in. poprzez organizację i uczestnictwo w spotkaniach z młodzieżą szkolną.
  2. Edward Dębicki – przedstawiciel mniejszości romskiej w Polsce,
  3. Kazimierz Kostrzewski – uczestnik Grudnia '70 w Szczecinie,
  4. Zbigniew Piasecki – uczestnik polskiej konspiracji zbrojnej podczas II wojny światowej (Armia Krajowa, Szare Szeregi), powstaniec warszawski,
  5. Stanisław Piszczek – w okresie II wojny światowej uczestnik konspiracji zbrojnej (żołnierz ZWZ-AK),
  6. Wojciech Woźniak – w latach 80. działacz młodzieżowej opozycji antykomunistycznej w Szczecinie.

Józef Pokora to Sybirak, który jest obecny w naszej szkole, spotykamy się z nim w czasie lekcji historii. Zapraszam do obejrzenia laudacji odtworzonej w czasie uroczystości wręczenia nagrody.

Gratulujemy Panu Józefowi Pokorze.
Ewa Zagubień,
dyrektor Gimnazjum nr 7 im. Sybiraków